BİYOGRAFİ

Yasemin Mira 15 yıldan fazladır Erol Evgin‘in vokalistidir. Müzik boyunca Ajda Pekkan, Nilüfer, Nükhet Duru, Fatih Erkoç ve Cenk Eren‘in de vokalistliğini yapmıştır. MİRAcle Orkestra, Diskopat, Lounge 34 konsept orkestralarının kurucusudur.

 

Sanatçının ilk single çalışması olan “Rüya” Nisan 2015’te CMI müzik etiketiyle dijital platformda yayınlandı. Yapımcılığını Cem İyibardakçı, prodüktörlüğünü Yasemin Mira’nın yaptığı single’da yer alan tek şarkı “Rüya” sanatçının çocukluğundan beri en sevdiği ve sahnede Erol Evgin ile duet yapmaktan en çok zevk aldığı Türk Pop klasiklerinden biri. Şarkı 1980 yılında çekilen, başrollerinde Gülşen Bubikoğlu ve Erol Evgin’in oynadığı Renkli Dünyalar filmi için müziğin efsane ikilisi Çiğdem Talu – Melih Kibar tarafından yazıldı ve bir klasik haline geldi.

İstanbul Üniversitesi Belge Bilgi Yönetimi mezunu olan Yasemin Mira çocukluk yıllarından beri aldığı müzik eğitimini Pera Güzel Sanatlar akademisi gitar ve şan bölümünde tamamladı. Caz duayeni Selçuk Sun’dan aldığı caz eğitimi ile pop müziğin yanısıra caz çalışmaları yaptı. Moda Deniz Kulübü, Ritz Carlton, Çırağan Kempinski’de yıllarca pop ve caz söyledi. Müzik çalışmaları ile beraber medya kuruluşlarında da reklamcılık kariyerini yürüten sanatçı 2004 yılında aldığı bir kararla tamamen müzik kariyerine devam etmeye karar verdi ve reklamcılık kariyerini rafa kaldırdı.

Uzun yıllardır kurumsal gecelerde, partilerde ve düğünlerde “MİRAcle” ve “Diskopat” adını verdiği profesyonel orkestrası ile sahne alıyor. Yasemin Mira sahnesinde pop ağırlıklı ve farklı tarzları dengeli bir şekilde geceye yayıyor. Repertuar içinde Yabancı poplar, 45′lik ve güncel Türk Pop müziği şarkıları, buzuki eşliğinde Grek müzik, popüler Türk sanat müziği klasikleri, oyun havaları da var. Çok iyi İngilizce, orta derecede Fransızca konuşabilen Yasemin Mira’nın

İngilizce, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Rumca, Portekizce, Rusça, Arapça dillerinde zengin bir yabancı repertuarı da var. Tüm hayvanlara özellikle kedilere aşık olan Yasemin Mira bir başak burcu, iyi bir aşçı, minyatür mobilya koleksiyoncusu; Galatasaray taraftarı. Her sabah uyandığında güne eski bir Türk filmi izleyerek başlıyor; kişisel gelişim kitapları en çok sevdiği tür; kickbox yapıyor, tenis oynuyor ve her fırsat bulduğunda sahilde koşmayı ve bisiklete binmeyi seviyor.

İlham aldığı ve çocukluğundan beri hayran olduğu sanatçılar ise Freddie Mercury, Stevie Wonder, Jamiroquai, Donna Summer ve Mina… Rock ve Caz müziğinin kalbinde her zaman ayrı yerleri var…